×

Ing. Lýdia Milanová – FUJARA MUSIC
fujaramusic@gmail.com
+421 948 631 946

×

Správa z 5. medzinárodného fujarového festivalu DUŠA FUJARY 2017

Správa z 5. medzinárodného fujarového festivalu DUŠA FUJARY 2017

      V dňoch 9.-12. júna sa uskutočnil na Podpoľaní 5. ročník medzinárodného fujarového festivalu DUŠA FUJARY 2017. Jedná sa o jediný festival svojho druhu na svete, ktorý je dramaturgicky otvorený fujaristom z celého sveta, nielen zo Slovenska.Publikum si vypočulo významných profesionálnych hudobníkov, ktorí medzi svoje hudobné nástroje zaradili aj slovenskú fujaru a takto propagujú náš hudobný klenot na koncertoch všade vo svete.

      Program v piatok 9. júna na Vígľašskom zámku začal školou hry na fujare a píšťalke, ktoré sa konalo pri infostánku združenia, nakoľko na nádvorí bolo málo ľudí a v tejto situácii bol vhodnejší individuálny prístup k účastníkom festivalu. V rámci dvoch blokov otvorených pódií mali domáci fujaristi priestor predviesť publiku svoju hru. Medzi nimi vystúpil aj známy výrobca fujár a píšťal Vladimír Grieš. Moderovaná diskusia Vladimíra Štollmanna a Dušana Holíka "Paralely jakutského oloncha a slovenskej fujary" mala za cieľ inšpirovať jednotlivcov publika a zapáliť ich ku aktivite šíriť dobré meno fujary doma a vo svete, čo je cieľom činnosti občianskeho združenia DUŠA FUJARY. Fujara aj oloncho boli zapísané do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v tom istom roku (2005). Skúsenosti Vladimíra Štollmannaz jeho služobných ciest nám ukazujú, akéveľké má Slovensko rezervy voči svojmu kultúrnemu dedičstvu v porovnaní s Jakutskom. Festival slávnostne otvorili prítomní trombitáši slávnostnou fanfárou a fujaristi zahratím slovenskej hymny na fujarách. Nasledoval slávnostný príhovor pána primátora mesta Detva Ing. Jána Šufliarského, ktorý prevzal nad festivalom záštitu. Hodinový koncert temperamentnej worldmusic kapely RusínČendeš Orchestra nenechal žiadneho diváka ľahostajným.Zámocká paráda bola na Vígľašskom zámku posledný program, v ktorom sa na jednom pódiu predstavili domáci aj zahraniční umelci a účinkujúci: Andrew Cronshaw (Anglicko), Naturton – Gerard Widmer, Willi Grimm (Švajčiarsko), Bob Rychlik (USA), Ján Trnovský (USA), Dominik Lendacký (Česká republika), Igor Kováč, Milan Antolík, Jakub Očenáš, Peter Vida, Zenon Kuras, Dávid Vojt, Peter Lipa, Jakub Očenáš, Alexander Králik, Marián Bohmer, Ľuboslav Bálint, Ján Ondrejka, Ján Babiak, Vladislav Kmeť, Daniel Homola, Ivan Medžo, Juraj Hano, Stanislav Ružička, Imrich Oravec, Ján Bodo, Fujarová muzika Dušana Holíka – Dušan Holík, Ondrej Paciga, Jozef Svintek, Michal Gaj, Martin Šúr, Mužská spevácka skupina z Heľpy a trombitáši Folklórna skupina Hájiček - Chrenovec Brusno. Moderoval Ján Jankov.

      V sobotu 10. júna sa druhý festivalový deň v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve začal moderovaným programom Fujarové rozprávky, v ktorom sa so svojím príbehom, ako sa dostali k fujare a čo pre nich znamená podelili Dominik Lendacký z ČR, Ján Trnovský z USA, Bob Rychlik z USA, Alexander Králik, Stanislav Ružička, Juraj Hano a Lýdia Milanová. Nasledovalo uvítanie do života Fujarového spevníka a Píšťalkového spevníka, ktorých autorom je Dušan Holík a ktorých vydanie podporil Fond pre podporu umenia v rámci projektu Fujarová škola a tvorivé dielne Dušana Holíka: výroba pastierskych píšťal (1. cyklus) v roku 2016. Program v Detve uzavrel slávnostný program slovenských aj zahraničných fujaristov a píšťalkárov s názvom Pocta fujare, v ktorom účinkovali: Juraj Hano, Stanislav Ružička, Andrew Cronshaw, Peter Lipa, Ján Trnovský (USA), Bob Rychlik (USA), Alexaner Králik, Marián Bohmer, Ľuboslav Bálint, Ján Babiak, Vladislav Kmeť, Dominik Lendacký (ČR), Zsolt Botos, Gajdošskí trogári - Michaela Pavelová, Mário Pavel, Filip Chňapek a Fujarová muzika Dušana Holíka – Dušan Holík, Michal Gaj, Ondrej Paciga, Martin Šúr.

      V nedeľu v Hriňovej v doobedňajších hodinách účinkujúci festivalu videli unikátne hriňovské terasovité políčka, ktoré tvoria najzachovalejší systém agrárnych historických krajinných štruktúr na Slovensku a sú raritou v celosvetovom meradle. V Mestskom kultúrnom stredisku poobede prebiehala diskusia a výmena skúseností fujaristov a výrobcov fujár. Tento spoločný workshop bol novinkou v doterajšej krátkej histórii festivalu. Na spoločnom zdieľaní mimo javiska sa podieľali Dušan Holík, Tomáš Vaculčiak, Alexander Králik, Ľuboslav Bálint, Juraj Hano, Bob Rychlik, Peter Vida, Ondrej Paciga a domáci hriňovčania Ján Cerovský a Jozef Kmeť. Verejný program otvoril hrou na fujaru jeden z najstarších účastníkov festivalu Tomáš Vaculčiak. Po ňom nasledoval hodinový koncert multiinštrumentalistu svetového formátu Radima Zenkla, rodáka z Českej republiky žijúceho v USA už 28 rokov, ktorý hrá na rôzne hudobné nástroje z celého sveta. Hosťami jeho programu boli Bob Rychlik, Zsolt Botos a Andrew Cronshaw. Festivalový nedeľný program uzavrela Fujarová muzika Dušana Holíka. Je to nové zoskupenie, pre ktoré je charakteristický návrat ku počiatkom ľudovej inštrumentálnej hudby na Slovensku, konkrétne ku píšťalkám a fujare. Členovia zoskupenia okrem hry na fujaru a píšťalku ovládajú aj hru na sláčikové a iné hudobné nástroje. Účinkovali Dušan Holík, Michal Gaj, Ondrej Paciga a Martin Šúr.

      V pondelok 12.6.2017 sa konali dva výchovné koncerty multiinštrumentalistu Radima Zenkla (USA/ČR) na Základnej škole na Kukučínovej ulici v Detve, pre 137 detí 1. stupňa a pre 190 detí 2. stupňa, spolu pre 327 detí. Radim deťom predstavil v rámci 45 minút niektoré druhy píšťal a hudobných nástrojov z každého svetadielu. Radim je znalec a zberateľ píšťal po celom svete. Zaujala nás táto informácia od neho: "Každá krajina, nebo aspoň každá významná kultura má svoji speciální píšťalu." O fujare sa Radim vyjadril, že je to kráľovná píšťal a že je to "nástroj, který jsem si velmi zamiloval". V závere svojich koncertov vysvetlil deťom, aké výhody má hra na hudobné nástroje (lepšie učenie sa jazykov, matematiky a fyziky...), ale hlavne je to radosť. Deti povzbudil k hraniu na akýkoľvek hudobný nástroj: "Kterí nehráte, aspoň to skuste. Aspoň to skuste! " Základná škola sa zúčastňuje projektu Regionálna výchova a ľudová kultúra regiónu Podpoľanie a tiež v minulosti Dušan Holík na tejto ZŠ viedol krúžok Ľudové remeslá a preto mali festivalové koncerty na tejto škole dvere otvorené. Vedenie školy sa vyjadrilo: „Koncert sa nám páčil, žiaci mali možnosť pozrieť sa na dychové nástroje nielen z nášho folklórneho hľadiska. Videli sme, že ich to zaujalo, aj virtuózna hra na mandolíne. Boli by sme radi, keby sa v budúcnosti mohol koncert v podobnom duchu zopakovať.

      Po festivale sme dostali ďakovné maily a ďakovné komentáre na našich facebookových profiloch. Veľmi príjemný list čakal doma našich švajčiarskych zahraničných umelcov v poštovej schránke. Naše duo NATURTON – Willi Grimm a Gérard Widmer podporil darom na cestovné náklady za účasť na našom festivale Švajčiarsky fond pre podporu umenia – The Swiss Arts Council PRO HELVETIA, čo je uznanie nielen pre našich švajčiarskych umelcov, ale aj pre náš festival.Nie sme spokojní s návštevnosťou nášho festivalu. Z našej strany sme pre propagáciu festivalu urobili maximum. Príčiny nízkej návštevnosti budeme skúmať a vyhodnocovať. Urobíme konkrétne kroky, aby sme festival posunuli spôsobom, ktorý si jeho úroveň zaslúži.

 
Organizátori festivalu: občianske združenie DUŠA FUJARY, hudobná agentúra FUJARA MUSIC

 
Hlavný partner festivalu: Fond na podporu umenia
 
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Festival ďalej podporili: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Nadácia ZSE, Banskobystrický samosprávny kraj
Partneri festivalu: The Grand Vígľaš, Mesto Detva, Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča Detva, Mesto Hriňová
Mediálni partneri: RTVS, Rádio Regina, Rádio Janko Hraško, Slobodný vysielač, Zvolensko-Detviansko-Krupinsko (náklad 36 500 ks), Bystricko-Brezniansko (náklad 50 000 ks), Kam do mesta – Banská Bystrica (náklad 7 000 ks), teraz.sk, soundcloud.sk, slobodnyvysielac.sk, folklorfest.sk, folklorista.sk, podpolanie.sk, hrinova.sk, banskabystrica.sk, zvolen.sk, detva.sk, tikdetva.sk, kalendarpodujati.sk, kamdomesta.sk, biosferaklub.info, zv-podujatia.com, zvolen.dnes24.sk, vedanadosah.cvtisr.sk, icbb.sk, bbonline.sk, branadosrdca.sk, kcdetva.sk, obecdolnyohaj.sk, obeckrivan.sk, viamania.sk, afinabul.cz, hudba.zoznam.sk, naturton.ch a ďalšie
Reklamní partneri: SAD Zvolen, Printhall, Urpiner, Alena Kuzmová - SAMSON, GRUBE, HOLIDAYPARK Kováčová, JS Trade Slovakia, DRU, AGARTHA computers, Bistro Chef, dobry-darcek.sk

 
Dušan Holík, 0907 213 675, dusanfujary@gmail.com, www.fujarovyfestival.sk - organizátor
Ing. Lýdia Milanová, 0948 631 946, fujaramusic@gmail.com, www.fujaramusic.sk - spoluorganizátor

 


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR (diskusia je moderovaná, komentár sa zobrazí až po schválení)

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 16 =
Vyriešte tento jednoduchý matematický problém a vložte výsledok. Napr. pre 1+3, zadajte 4.