×

Ing. Lýdia Milanová – FUJARA MUSIC
fujaramusic@gmail.com
+421 948 631 946

×

Slovenská fujara spája hudobníkov z celého sveta

Slovenská fujara spája hudobníkov z celého sveta

      V dňoch 19.-21. augusta sa na Vígľašskom zámku a v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve uskutoční už 4. medzinárodný fujarový festival DUŠA FUJARY 2016. Tento hudobný festival je jediný festival svojho druhu na Slovensku a vo svete, ktorý dáva významný priestor zahraničným umelcom-fujaristom, ale aj amatérskym hráčom. Formou koncertov, fujarovej školy, tvorivých dielní, výstavy, moderovanej prednášky a ľudového jarmoku oslovuje všetky vekové kategórie. Svojím širokým záberom podujatie pôsobí na účastníkov výchovne. Neodnesú si domov len umelecké zážitky, ale aj dôležité poznatky o tradičnej hre, výrobe a celom komplexe informácií a našej kráľovnej pastierskych píšťal – fujare. 4. ročník opäť ponúkne mimoriadne bohatý program, môžete si ho pozrieť na: www.fujarovyfestival.sk

      Významnými zahraničnými hosťami festivalu sú dvaja multiinštrumentalisti s celosvetovou pôsobnosťou – Bernhard Mikuskovics (Rakúsko) a Radim Zenkl (USA/ČR), ktorí predvedú hru nielen na fujaru, ale aj na rôzne druhy píšťal z rôznych častí sveta a tiež iné, pre Slovákov neznáme hudobné nástroje.

      Hlavným organizátorom tohto významného podujatia je občianske združenie DUŠA FUJARY, ktoré vzniklo v r. 2006 ako neformálne Spoločenstvo Duša fujary krátko po prijatí slovenskej fujary do nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Aj vďaka modernej dobe, internetu, elektronickej komunikácii sa zvesť o jedinečnom slovenskom ľudovom hudobnom nástroji rozšírila veľmi rýchlo do sveta. Fujara po svojom zápise do UNESCO prežíva renesanciu a neustále stúpa záujem zahraničných hudobníkov o hru na ňu, o jej vzniku, histórii, vývoji, tradičnom štýle hry, výroby a pod. A práve zakladateľ a predseda Spoločenstva Duša fujary Dušan Holík sa podujal na zodpovednú úlohu a ako učiteľ hudby, pokračovateľ rodinnej tradície fujaristov a výrobcov sa už 11 rokov na plný úväzok obetavo venuje všetkému, čo súvisí s fujarou. Narodil sa na očovských lazoch v horách Poľany a teda v kolíske fujary, s ktorou sa prirodzene stretával od útleho detstva v kruhu svojej rodiny a priateľov. Hrať na nej, ako aj na 6-dierkovej píšťalke začal ako 10-ročný. Od jeho prvého verejného vystúpenia na Spievankách pod Poľanou v Detve spolu s ľudovou hudbou Ďatelinka je to už 45 rokov. Založenie medzinárodného fujarového festivalu v rodisku fujary je jeden zo série významných krokov, ktoré Dušan Holík urobil. Založil tradíciu fujarových škôl, je autorom Fujarového spevníka, Školy hry na 6-dierkovú píšťalku, stal sa významným výrobcom fujár a píšťal, dlhé roky spolupracuje s ÚĽUV-om, je multiinštrumentalista a od tohto roku je v evidencii profesionálnych umelcov na Fonde pre podporu umenia. Veľmi cenné sú aj jeho kontakty s vynikajúcimi profesionálnymi umelcami z celého sveta, ktorým učarovala slovenská fujara a mnohí z nich už účinkovali na fujarovom festivale DUŠA FUJARY. Hlavným cieľom občianskeho združenia DUŠA FUJARY je šíriť dobré meno fujary doma i vo svete. Táto ich fujarová misia je ešte len na začiatku, ale každým rokom je o krok ďalej aj vďaka medzinárodnému fujarovému festivalu DUŠA FUJARY. Podľa ich kamaráta zahraničného Slováka-fujaristu v žiadnom hudobnom žánri fujara nevyznie tak krásne, ako práve vo svojej tradičnej podobe. Aj preto fujaroví nadšenci radi prídu alebo sa budú radi vracať do kolísky fujary – Podpoľania na Slovensku.

 

      Dušan Holík – predseda združenia – 0907 213 675 – dusanfujary@gmail.com

 

      Ing. Lýdia Milanová – podpredsedkyňa združenia – 0908572186 – fujaramusic@gmail.com

 


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR (diskusia je moderovaná, komentár sa zobrazí až po schválení)

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 6 =
Vyriešte tento jednoduchý matematický problém a vložte výsledok. Napr. pre 1+3, zadajte 4.